Telefon
WhatsApp

EXROM YAZILIM

İptal ve İade Koşulları

TÜKETİCİ HAKLARI CAYMA - İPTAL ve İADE KOŞULLARI METNİ

GENEL:

Kullanmakta olduğunuz web sitesi üzerinden elektronik ortamda sipariş verdiğiniz takdirde, size sunulan ön bilgilendirme formunu ve mesafeli satış sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.

Alıcılar, satın aldıkları ürünün satış ve teslimi ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği (RG:27.11.2014/29188) hükümleri ile yürürlükteki diğer yasalara tabidir.

27.11.2014 tarih 29188 sayılı Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’ nin 2. Maddesinin (ğ) nolu bendi gereği “Yiyecek ve içecek gibi günlük tüketim maddelerinin, satıcının düzenli teslimatları çerçevesinde tüketicinin meskenine veya iş yerine götürülmesine” ilişkin Mesafeli Sözleşmelerde cayma hakkı bulunmamaktadır.

Ürün sevkiyat masrafı olan kargo ücretleri alıcı tarafından ödenecektir. Sipariş verdiğiniz ve teslim aldığınız ürün / ürünlerle ilgili genel iade şartları:

 • Teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde ürünün orijinal ambalajını tahrip etmeden, zarar vermeden, tekrar satılabilirliğini bozmadan, eksiksiz olarak iade edebilirsiniz.
 • Orijinal ambalajda tahribat varsa, ambalaj ve ürün zarar görmüşse iade kabul edilemez.
 • İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal faturası ibraz edilmeli, fatura şirket adına düzenlenmişse tarafımıza iade faturası düzenlenmelidir.

İade süreci ürünün iade koşullarına uygun olup olmadığının tespiti ile başlar. İadesi talep edilen ürünlerin iade koşullarına uygun olup olmadığı 3 iş günü içinde alıcıya bildirilir.

SATIN ALINAN ÜRÜN BEDELİ ÖDENMEZ İSE:

Alıcı, satın aldığı ürün bedelini ödemez veya banka kayıtlarında iptal ederse, Satıcının ürünü teslim yükümlülüğü sona erer.

KREDİ KARTININ YETKİSİZ KULLANIMI İLE YAPILAN ALIŞVERİŞLER:

Ürün teslim edildikten sonra, alıcının ödeme yaptığı kredi kartının yetkisiz kişiler tarafından haksız olarak kullanıldığı tespit edilirse ve satılan ürün bedeli ilgili banka veya finans kuruluşu tarafından Satıcı'ya ödenmez ise, Alıcı, sözleşme konusu ürünü 3 gün içerisinde nakliye gideri SATICI’ya ait olacak şekilde SATICI’ya iade etmek zorundadır.

ÖNGÖRÜLEMEYEN SEBEPLERLE ÜRÜN SÜRESİNDE TESLİM EDİLEMEZ İSE:

Satıcı’nın öngöremeyeceği mücbir sebepler oluşursa ve ürün süresinde teslim edilemez ise, durum Alıcı’ya bildirilir. Alıcı, siparişin iptalini, ürünün benzeri ile değiştirilmesini veya engel ortadan kalkana dek teslimatın ertelenmesini talep edebilir. Alıcı siparişi iptal ederse; ödemeyi nakit ile yapmış ise iptalinden itibaren 14 gün içinde kendisine nakden bu ücret ödenir. Alıcı, ödemeyi kredi kartı ile yapmış ise ve iptal ederse, bu iptalden itibaren yine 14 gün içinde ürün bedeli bankaya iade edilir, ancak bankanın alıcının hesabına 2-3 hafta içerisinde aktarması olasıdır.

ALICININ ÜRÜNÜ KONTROL ETME YÜKÜMLÜLÜĞÜ:

Alıcı, sözleşme konusu mal/hizmeti teslim almadan önce muayene edecek; ezik, kırık, ambalajı yırtılmış vb. hasarlı ve ayıplı mal/hizmeti kargo şirketinden teslim almayacaktır. Teslim alınan mal/hizmetin hasarsız ve sağlam olduğu kabul edilecektir. ALICI, Teslimden sonra mal/hizmeti özenle korunmak zorundadır. Cayma hakkı kullanılacaksa mal/hizmet kullanılmamalıdır. Ürünle birlikte Fatura da iade edilmelidir.

CAYMA HAKKI:

23 Ağustos 2022 günü Resmi Gazete’de yayımlanan ‘’Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’’ ile; online alışveriş satın alınmış olan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarların tüketiciye teslimi yapıldıktan sonra taraflar aksini kararlaştırmadığı müddetçe cayma hakkının kullanılamayacağı düzenlenmiştir.

SATICININ CAYMA HAKKI BİLDİRİMİ YAPILACAK İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Firma Ünvanı : EXROM YAZILIM (MUSTAFA ASKER)

Adres : Raufbey Mah. Atatürk Cad. No:317E Merkez / OSMANİYE

Eposta : mustafa@exrom.com.tr

Tel: 0(328) 880-0020

Fax: 0(328) 814-1648

23 Ağustos 2022 günü Resmi Gazete’de yayımlanan ‘’Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’’ ile; online alışveriş satın alınmış olan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarların tüketiciye teslimi yapıldıktan sonra taraflar aksini kararlaştırmadığı müddetçe cayma hakkının kullanılamayacağı düzenlenmiştir.

Bu düzenleme 1 Ekim 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir.  Tüketici haklarında ciddi bir değişikliğe neden olan bu düzenlemeye yakından bakacak olursak;

Cayma Hakkı Nedir?

Cayma hakkı, Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik’e göre internet ortamında yapılan satışlarda tüketicinin 14 gün içinde sözleşmeden cayma ve ödediği bedelin tamamını herhangi bir kesinti olmadan iadesini talep etme hakkıdır.

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gereğince, ürünün teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma hakkı kulanılarak sebep gösterilmeden ve iade kargo ücreti ödenmeden ürün iade edilebilir.

Mesafeli Satış Sözleşmesi Nedir?

Mesafeli satış sözleşmesi, e-ticaret sitelerinde gerçekleştirilen mal ve hizmet satışlarında tüketicinin online ortamda onayladıkları sözleşmedir.

Hangi Ürün ve Hizmetler İçin Cayma Hakkı Kullanılamayacaktır?

 • Tüketiciye teslimi yapılmış olan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlar(1 Ekim 2022 tarihinden itibaren iade edilemeyecektir.)
 • Canlı müzayede şeklinde açık artırma yoluyla alınan ürünler(1 Ekim 2022 tarihinden itibaren iade edilemeyecektir.)
 • Tanıtma ve kullanma kılavuzunda satıcı veya yetkili servis tarafından kurulum veya montajının yapılacağı belirtilen mallardan kurulum ya da montajı yapılan ürünler(1 Ekim 2022 tarihinden itibaren iade edilemeyecektir.)
 • Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak sürekli değişen ziynet, külçe altın gibi ürünler.
 • Tüketicinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak üretilen veya üzerinden değişiklik ya da ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler.
 • Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek mallar
 • Sağlık ve hijyen açısından iadeye uygun olmayan ürünler; (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu; ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)
 • Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallar
 • Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.). Basılı ürünler (Kitap, dergi vb.). Yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri.
 • Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınlar
 • Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin hizmetler
 • Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayrimaddi mallar(bilgisayar oyunları vs.)

Yukarıda yazılan ürün ve hizmetlerde sebep gösterilmeden ve iade kargo ücreti ödenmeden cayma hakkının kullanılması mümkün olmayıp ürünün tüketiciden kaynaklanmayan sebeplerle arızalı veya hasarlı gelmesi durumunda cayma hakkı koşulsuz şartsız kullanılabilecektir.

İADE KOŞULLARI:

İade süreci ürünün iade koşullarına uygun olup olmadığının tespiti ile başlar. İadesi talep edilen ürünlerin iade koşullarına uygun olup olmadığı 3 iş günü içinde alıcıya bildirilir.

Teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde ürünün orijinal ambalajını tahrip etmeden, zarar vermeden, tekrar satıla bilirliğini bozmadan, eksiksiz olarak iade edebilirsiniz.

 • Orijinal ambalajda tahribat varsa, ambalaj ve ürün zarar görmüşse iade kabul edilemez.
 • İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal faturası ibraz edilmeli, fatura şirket adına düzenlenmişse tarafımıza iade faturası düzenlenmelidir.

TEMERRÜT HALİ VE HUKUKİ SONUÇLARI

ALICI, ödeme işlemlerini kredi kartı ile yaptığı durumda temerrüde düştüğü takdirde, kart sahibi banka ile arasındaki kredi kartı sözleşmesi çerçevesinde faiz ödeyeceğini ve bankaya karşı sorumlu olacağını kabul, beyan ve taahhüt eder. Bu durumda ilgili banka hukuki yollara başvurabilir; doğacak masrafları ve vekâlet ücretini ALICI’dan talep edebilir ve her koşulda ALICI’nın borcundan dolayı temerrüde düşmesi halinde, ALICI, borcun gecikmeli ifasından dolayı SATICI’nın uğradığı zarar ve ziyanını ödeyeceğini kabul eder.

ÖDEME VE TESLİMAT

Banka Havalesi veya EFT (Elektronik Fon Transferi) yaparak, ............, ........., bankası hesaplarımızdan (TL) herhangi birine yapabilirsiniz.

Sitemiz üzerinden kredi kartlarınız ile, Her türlü kredi kartınıza online tek ödeme ya da online taksit imkânlarından yararlanabilirsiniz. Online ödemelerinizde siparişiniz sonunda kredi kartınızdan tutar çekim işlemi gerçekleşecektir.

İptal ve İade Koşulları

TEKLİF FORMU